جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36373
  تاریخ انتشار : 1 آبان 1392 9:4
  تعداد بازدید : 357

  لاریجانی در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 3 قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه:

  باید راهکاری برای تأخیر در ارائه لوایح قوه قضائیه از سوی دولت ارایه شود

  رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دو ابهام در ارائه لوایح قوه قضائیه از سوی دولت وجود دارد، گفت: براساس اصل 74 قانون اساسی لوایح باید از سوی دولت و با تصویب هیأت وزیران به مجلس ارائه شود و از طرفی باید راهکاری برای تأخیر دولت در ارائه لوایح قوه قضائیه در مدت قانونی اندیشید.

  باید راهکاری برای تأخیر در ارائه لوایح قوه قضائیه از سوی دولت ارایه شودبه گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 30 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده 3 قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه گفت: بعضی از لوایح از قوه قضائیه به دولت داده می شود اما دولت این لوایح را به مجلس تقدیم نمی کند در اینجا ابهام وجود دارد که چه راهکارهایی باید برای تأخیر در ارائه لوایح ارائه داد.

  نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: براساس طرح ارائه شده اگر دولت در مدت 3 ماه قانونی و سه ماه دیگر لایحه مربوطه را ارسال نکرد، قوه قضائیه می تواند لایحه را مستقیماً به مجلس ارائه دهد.

  وی ادامه داد: اشکالی که وجود دارد این است که براساس اصل 74 قانون اساسی، لوایح باید پس از تصویب هیأت وزیران به مجلس ارائه شود بنابراین قوه قضائیه مستقیماً نمی تواند لایحه را به مجلس ارائه دهد و با قانون اساسی مغایرت دارد.

  رئیس مجلس افزود: از طرفی ارائه لایحه به صورت مستقیم از سوی قوه قضائیه مغایر قانون اساسی از طرفی سؤال اینجاست که در صورت تأخیر دولت در ارائه لوایح مشکل چگونه باید رفع شود.

  در پایان اخطار اصل 74 قانون اساسی به رای گذاشته شد که با 60 رأی موافق، 64 مخالف و 28 ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب نمایندگان نرسید./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28630064
اکنون :
65