جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36557
  تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 12:52
  تعداد بازدید : 507

  ابراز نگرانی عفو بین الملل در مورد وضعیت مردم شهر تاورغاء در لیبی

  سازمان عفو بین الملل از مقامات لیبیایی خواست تا برای حل مشکل جمعیت زیادی از مردم شهر تاورغاء و دیگر اقلیت ها که در نتیجه مناقشات مسلحانه دو سال گذشته در این کشور بی خانمان شده اند، راه حل مناسب پیدا کند.

   

  100-115.jpg

  در سال 2011 حدود 40 هزار تن از ساکنان شهر تاورغاء از توابع استان مصراته توسط گروه‌های مسلح و به اتهام طرفداری از ژنرال قذافی دیکتاتور سابق لیبی بیرون رانده شدند و تاکنون نتوانسته‌اند به شهر خود باز گردند.

  این افراد با وجود گذشت دو سال از پایان درگیری‌های مسلحانه در این کشور هنوز در معرض تبعیض و بازداشت‌های خودسرانه و حملات انتقام‌جویانه شورشیان قرار دارند.

   

  حسیبه حاج صحراوی، سرپرست حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، گفت: آوارگان شهر تاورغاء و دیگر جوامع کوچک دو سال است که برای برقراری عدالت و جبران رنج‌هایی که در این مدت کشیده‌اند صبر کرده‌اند. این در حالی است که برخی از آنها هنوز با تبعیض و خطرات زیادی مواجهند و بدون داشتن کوچک‌ترین امید به آینده در اردوگاه‌های موقت زندگی می‌کنند.

   

  گروه‌های شبه نظامی مخالف قذافی با این باور که ساکنان تاورغاء با طرفداری از این دیکتاتور مرتکب جرایم جنگی شده‌اند خانه‌های آنها را تخریب کردند و یا به آتش کشیدند. آنها تا ماه‌ها پس از این حوادث باز هم مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفتند. این وضعیت سبب شد تا تاورغاء به شهر ارواح تبدیل شود.

   

  برخی از این شبه نظامیان هنوز مانع از بازگشت ساکنان تاورغاء به شهرشان می‌شوند و اردوگاه‌های آنها را به حمله تهدید می‌کنند. اما مقامات لیبی تاکنون از ایجاد امکان بازگشت امن آنها به خانه‌هایشان در این شهر سر باز زده است.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، در مجموع حدود 65 هزار تن در لیبی در این درگیری‌ها بی‌خانمان و در داخل مرزهای این کشور آواره شده‌اند که مردم تاورغاء بدترین شرایط را در میان همه آنها داشته‌اند.

   

  گفته می‌شود نزدیک به 1300 نفر از مردم این شهر ناپدید شده و یا هدف بازداشت و ناپدید شدن اجباری قرار گرفته‌اند که به نظر می‌آید اغلب آنها توسط شبه نظامیان دستگیر شده و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار می‌گیرند.

   

  همچنین ده‌ها تن از مردم تاورغاء از جمله کودکان بیش از دو سال است در زندان‌های دولتی زندانی‌اند و بدون اتهامی مشخص و یا محاکمه در شرایطی بسیار بد به سر می‌برند. برخی از آنها حتی از ملاقات با اعضای خانواده‌هایشان محرومند. بر اساس این گزارش خانواده‌های زندانیان نیز از خطر حملات انتقام‌جویانه شبه نظامیان در امان نیستند.

   

  خانم صحراوی متذکر شد همه زندانیانی که تاکنون اتهامی علیه‌شان مطرح نشده باید هر چه فوری آزاد شوند و همچنین حبس کودکان نیز باید به عنوان آخرین راه‌حل و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد استفاده قرار گیرد.

   

  لیبی در طول دو سال گذشته و پس از پایان مناقشات مسلحانه با بحران سیاسی و امنیتی مواجه بوده است و بی‌قانونی در این کشور موج می‌زند. مواردی چون بازداشت‌های خودسرانه، آدم‌ربایی و حمله علیه مراکز دولتی به وفور دیده می‌شود اما علیرغم وجود این مشکلات مقامات این کشور وظیفه دارند از افراد بی‌خانمان حمایت کنند و امکان بازگشت به خانه‌هایشان در امنیت کامل را فراهم نمایند.

   

  سازمان عفو بین‌الملل در ادامه رسیدگی به قربانیان نقض حقوق بشر، فراهم کردن نیازهای آنها و رسیدگی به اتهامات شکنجه و بدرفتاری علیه مردم تاورغاء و محاکمه عاملان آن را خواستار شد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28630244
اکنون :
53