جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36566
  تاریخ انتشار : 4 آبان 1392 13:40
  تعداد بازدید : 450

  هشدار گزارشگر سازمان ملل در مورد وضعیت اقلیت مسلمان در میانمار

  یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد وضعیت استان راخین در میانمار به گونه ای است که موجب تشدید بدرفتاری ها علیه مسلمانان می شود که در نتیجه ی آن ادامه اصلاحات در این کشور به منظور برقراری یک دموکراسی درست و پابرجا تضعیف خواهد شد.

  hurriyet2.jpg

  توماس اوجی کوئینتانا، گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر میانمار درگفت‌وگو با خبرنگاران در نیویورک از 193 کشور عضو سازمان ملل خواست تا هنگام دفاع از این کشور جنوب شرق آسیا به مساله حقوق بشر توجه بیشتری نشان دهند.

   

  وی گفت: مهمترین پیام من به جامعه بین‌الملل این است که در مرحله تغییر و اصلاحات در میانمار همچنان نسبت به مساله حقوق بشر نگران باشند.

   

  وی در سخنانش یادآور شد: اگرچه میانمار در ماه‌های اخیر با آزادی جمعی از زندانیان سیاسی و آزادتر کردن رسانه‌ها و مطبوعات گام‌های مثبتی در زمینه‌ی حقوق بشر و اصلاحات برداشته است، اما آنچه حایز اهمیت است این است که مسائل زیادی در جریان این اصلاحات حل نشده باقی مانده‌اند و نیازمند رسیدگی بیشتر هستند.

   

  این کارشناس ضمن ارائه گزارش جدید خود به مجمع عمومی سازمان ملل در ژنو تاکید کرد وضعیت استان راخین که بخش زیادی از مسلمانان قبیله روهینگا را در خود جای داده است، بسیار وخیم بوده و از ژوئن 2012 تاکنون و در پی خشونت‌های میان فرقه‌ای هنوز بهبود نیافته است.

   

  کوئینتانا ضمن ابراز نگرانی درمورد تبعیض‌های فرقه‌ای علیه مردم این استان هشدار داد که دولت نیز تمایل کمی برای رسیدگی به این وضعیت از خود نشان داده است.

   

  اختلافات و درگیری میان بودائیان استان راخین و مسلمانان قبیله روهینگا سبب شد تا دولت در این منطقه وضعیت فوق‌العاده اعلام کند. در جریان اولین خشونت‌ها علیه مردم روهینگا حدود 75 هزار تن بی‌خانمان شدند و هدف غارت و بدرفتاری قرار گرفتند و سپس در اکتبر سال گذشته نیز در نتیجه موج دیگری از درگیری‌ها نزدیک به 36 هزار نفر آواره و بی‌خانمان شدند.

   

  وی در ادامه گزارش خود آورده است: دولت میانمار تاکنون از عمل به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس قوانین حقوق بشر سرباز زده است. این قوانین دولت را ملزم می‌کند که در مورد نقض حقوق بشر در این کشور، به ویژه در مورد دخالت‌ نیروهای امنیتی که خود موجب تشدید خشونت‌های سال گذشته شدند تحقیقات لازم را انجام دهد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، گزارشگر ویژه میانمار در ادامه متذکر شد رسانه‌های محلی نیز با کم کاری و عدم پوشش درست حوادث به این خشونت‌ها دامن زده‌اند.

   

  گروه‌های قومی مسلح در میانمار تاکنون 13 پیمان صلح و آتش بس امضا کرده‌اند و یک آتش بس ملی نیز در این کشور صورت گرفته است که با توجه به این توافقات، ارتش میانمار کاملا در مورد خشونت‌ها علیه مسلمانان مسئول است.

   

  گزارشگر سازمان ملل در پایان به آزادی 950 زندانی سیاسی در طول دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: دولت میانمار در حالی زندانیان سیاسی را آزاد می‌کند که هنوز به بازداشت فعالان و معترضان ادامه می‌هد، در حالی که موظف است هر چه فوری به این وضعیت پایان دهد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28630064
اکنون :
48