جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 50049
  تاریخ انتشار : 27 فروردین 1393 13:9
  تعداد بازدید : 658

  جلسه شورای امنیت درباره شکنجه بازداشت شدگان در سوریه

  شورای امنیت در جلسه خود شکنجه ها و اعدام هزاران تن از مردم سوریه را مورد بررسی قرار داد و فرانسه خواهان ارجاع این پرونده به دادگاه کیفری بین المللی شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای امنیت روز سه شنبه در یک نشست غیررسمی که بدون حضور رسانه ها برگزار شد گزارش شخصی به نام قیصر، یکی از اعضای جدا شده از نظام سوریه در خصوص شکنجه و اعدام هزاران تن از بازداشت شدگان در سوریه را مورد بررسی قرار داد.

  کمیته کارشناسان که از سوی فرانسه حمایت می شود، تاکید کرد: عکس هایی که قیصر آورده است عکس های ساختگی نبوده و اصلی است.

  در همین راستا دیوید کرین، حقوقدان و رئیس سابق هیات دادستانی در دادگاه ویژه سازمان ملل در سیرالئون عنوان داشت: ما در آغاز نسبت به صحت و سقم این عکس ها تردید داشتیم و پس از بررسی ها و تحقیقات بسیار اطمینان حاصل کردیم که این شخص راست می گوید و این عکس ها واقعی است. بی شک شواهدی مبنی بر جنایت های جنگی در سوریه وجود دارد.

  در همین حال استارت همیلتن، کارشناس پزشکی قانونی اظهار کرد که این افراد برای چندین هفته یا چندین ماه گرسنه نگه داشته شدند.

  گزارش قیصر متشکل از ده ها هزار عکسی است که در فاصله زمانی سال 2011 تا تابستان 2013 گرفته شده است و در این عکس ها بازداشت شدگانی نشان داده می شوند که به دلیل گرسنگی یا با شکنجه کشته شده اند.

  قیصر تاکید می کند که ظرف دو سال در واحد مستندسازی در پلیس نظامی به عنوان عکاس فعالیت می کرده و هزاران عکس از شکنجه ها در سوریه را به خارج از کشور منتقل کرده است.

  در همین راستا فرانسه گزارشی را در میان اعضای شورای امنیت در اوایل ماه جاری توزیع کرد تا از این طریق پرونده سوریه در مورد شکنجه ها و اعدام ها را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد.

  ژرار آرو، نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل عنوان داشت: ارجاع پرونده جنایت ها علیه بشریت یک اقدام سیاسی نیست بلکه مربوط به وجدان انسانی جهانی است.

  وی با درخواست از اعضای شورای امنیت برای اینکه با وجدان خود در این خصوص داوری کنند، تصریح کرد: می دانیم که شورای امنیت دچار دودستگی است و غیرممکن است که بتوانیم به توافقی پیرامون قطعنامه بین المللی برسیم. دوست داریم که شورای امنیت گزارش قیصر را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد. ما در حال حاضر نظام یا مخالفان سوریه را به این شکنجه ها متهم نکرده ایم بلکه باید تمام جنایت های علیه بشریت در سوریه در دادگاه کیفری بین المللی مورد بررسی قرار گیرد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
8